Symptomy kary oceny manualnej

Wszystkie witryny z danej branży tracą pozycje dla fraz, które nie są z nimi bezpośrednio związane. Taką sytuację widziałem dwukrotnie. Za pierwszym razem dotyczyła rynku SEO, za drugim — rynku samochodów. Wyniki wyszukiwania dla głównego słowa kluczowego (SEO lub samochód) nie zmieniły się, ale wiele wyników stanowiących tak zwany „długi ogon" uległo znacznej korekcie. Wydaje się, że jest to związane z poprawkami w algorytmach wyszukiwania i sposobie rozdzielania mocy indeksowej. Jedynym sposobem wykrycia tego problemu jest analiza ruchu przychodzącego na witrynę z wyszukiwarek. Gdy ruch spada, ale główne słowa kluczowe nadal generują spory ruch, wystąpiła opisywana wyżej sytuacja

Kary związane z oceną manualną są znacznie gorsze niż kary algorytmiczne. Są głębsze i znacznie trudniej powrócić po nich do stanu oryginalnego. Wiele razy trzeba po prostu zrezygnować ze starej domeny i przenieść się na nową, by rozwiązać sytuację. Symptomy kary oceny manualnej wyglądają następująco.

Kluczowe strony w ogóle nie pojawiają się w wynikach wyszukiwania.

Sytuacja najczęściej dotyczy stron głównych, ale czasem zdarza się i przy innych istotnych stronach. Ogólnie jest to znak, że właściciel witryny wykonał niedozwolone działania, na przykład wypełnił witrynę słowami kluczowymi,

kupił lub sprzedał łącza albo zaimplementował mechanizm maskowania,

który okazał się szczególnie szkodliwy.

Choć bardzo drastyczne, odesłanie domeny „na emeryturę" może okazać się jedynym skutecznym sposobem usunięcia kary oceny manualnej.

Domena przestaje pojawiać się w wynikach po wpisaniu jej nazwy. Czasem domena przestanie wyświetlać się po wpisaniu jej nazwy, ale inne słowa kluczowe nadal będą zwracały wyniki. Tylko raz spotkałem się z tym problemem i naprawienie go było naprawdę trudne.

Cała domena przestaje pojawiać się w wynikach dla wszystkich słów

kluczowych. To zła, bardzo zła sytuacja. Oznacza, że cała domena została

usunięta z indeksu wyszukiwarki. Pewnego razu nawet rok zajęło mi przywrócenie witryny do indeksu.

Jeśli zauważysz wymienione symptomy (cały ruch lub tylko jego część nagle znika z wyszukiwarek) podczas badania witryny klienta, zanim zaczniesz panikować, sprawdź najpierw podstawowe błędy dotyczące indeksacji. Zdarza się, że czasem przez przypadek ktoś zablokował wszystkie wyszukiwarki plikiem robots.txt lub też Google czasowo usunęła strony z wyników wyszukiwania, gdyż witryna przez dłuższy czas była niedostępna.

Opisy rozwiązań zaprezentowanych problemów znajdziesz w następnym rozdziale.

Spotkanie z klientem cierpiÄ…cym z powodu kar

Gdy spotykam się z klientem w wyniku powstania opisywanej sytuacji, wykorzystuję spotkanie, by uzyskać jak najwięcej danych. Celem spotkania jest znalezienie „dymiącej lufy" (czyli powodu nałożenia kary). Muszę dokładnie wiedzieć, co było zmieniane przed pojawieniem się kary i po nim. Zmiany dotyczyć mogą wprowadzenia nowej nawigacji, innych adresów URL, aktualizacji bezpieczeństwa lub kampanii budowania łączy.

Korzystam również z okazji, by poinformować klienta, że choć pomogłem wielu klientom w podobnym położeniu, to Google, a nie ja, ma ostateczne słowo w kwestii zdjęcia kar, więc może również zastanowić się nad innymi możliwościami (zwłaszcza wtedy, gdy z indeksu została usunięta cała domena).

Dodatkowo sprawdzam typowe błędy, których efekt nierzadko przypomina nałożenie kary. Szczególnie sprawdzam plik robots.txt, by przekonać się, czy umieszczone tam dyrektywy nie blokują indeksacji stron. Podobnie postępuję ze znacznikami meta dla robotów na poszczególnych stronach witryny. Szukam również dowodów maskowania, sprawdzając witrynę z tekstem klienta użytkownika ustawionym na Googlebot i porównując ją z tym, co widzę jako zwykły użytkownik.

Gratulacje, w znacznym stopniu poprawiłeś swoje umiejętności w dziedzinie SEO. W tym rozdziale skupiliśmy się na identyfikacji problemów. Zdobytą wiedzę wykorzystasz w ach 8. i 9., by przeprowadzić pełne audyty SEO.

Powinieneś teraz dobrze znać zadania, które musisz wykonać przed spotkaniem z potencjalnym klientem. Często przeprowadzam pobieżne audyty opisane w tym rozdziale i omawiam je z klientem na pierwszym lub drugim spotkaniu. Postępując podobnie, pokażesz klientowi, że znasz jego witrynę i wiesz, o czym mówisz. W rozdziale 5. skupiam się na sposobach poprawy zidentyfikowanych problemów. Jeśli ignorancja to szczęście, z pewnością w tym momencie nie masz powodów do radości. Pracuj, pracuj...

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *